• Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
چاپ مشاهده در قالب PDF

راهنمای نگارش رزومه

برای دوره های تحصیلات تکمیلی

 

یکی از سوالات متقاضیان ادامه تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی در خارج از کشور نحوه نگارش رزومه میباشد. توجه داشته باشید که رزومه یکی از مهمترین مدارک ارسالی توسط متقاضی تحصیل به حساب می آید. بطور خلاصه رزومه شما نشاندهنده سوابق و ویژگی های شماست که شما را در جایگاه برتری نسبت به متقاضیان دیگر قرار میدهد. پس در نگارش رزومه باید کاملا دقت کنید و موردی را از قلم نیاندازید.

لازم به ذکر است چارچوب و نحوه نگارش استانداردهای متنوع و مختلفی دارد که لزوما یکسان نیستند. در اینجا یکی از مرسوم ترین ساختارهای معمول در زبان انگلیسی را بررسی میکنیم.

نکته بسیار مهم: رزومه را بصورت متن و انشا ننویسید. بخش عمده رزومه باید بصورت فهرست و یا با استفاده از جدول نوشته شود. تاریخ ها را به میلادی بنویسید و از امکانات مختلف نرم‌افزار مورد استفاده خود برای مرتب و زیباسازی رزومه استفاده کنید. شمایل ظاهری رزومه در انتخاب دانشجو تاثیر زیادی دارد.


مراحل نگارش رزومه:

1- آماده سازی

قبل از هرکاری درباره سوابق خود فکر کنید و تمام موارد کلیدی را یادداشت نمایید. تاریخ ها، نام ها، آدرس ها، نمرات، عناوین و هر داده با ارزش دیگری را یادداشت کنید. هرچه بیشتر فکر کنید نکات مهمتری برای اضافه کردن به رزومه خود خواهید یافت. از مقاله چاپ شده در سال 2 دوره کارشناسی در مجله علمی دانشکده گرفته تا سمیناری که هفته پیش شرکت کرده اید، همه را یادداشت نمایید. سپس آنها را بر مبنای اهمیت و موضوعیت دسته‌بندی کنید.
توصیه میکنیم در همین مرحله با استفاده از تقویم کلیه تاریخ ها را به میلادی تبدیل کرده و یادداشت کنید. معمولا برای دوره های طولانی، مثل طور دوره دانشگاه و یا سابقه کار 5 ساله ذکر سال آغاز و پایان کفایت میکند ولی برای یک پروژه چندین ماهه و یا یک کارگاه آمزشی اشاره به ماه برگزاری لازم است.

2- مشخصات فردی (Personal Information)
در این مرحله نگارش را آغاز میکنید. نام، شماره پاسپورت، تاریخ تولد، وضعیت تاهل و در نهایت آدرس و تلفن و دیگر راه های برقراری ارتباط با شما و مواردی از این دست فهرست وار در این بخش نوشته میشوند. توجه داشته باشید که موردی را فراموش نکنید.

3- پرونده شخصی (Personal Profile)
این قسمت جزو بخش های انتخابی و متنی رزومه میباشد. در این بخش بطور مختصر و کلی در یک یا دو پاراگراف درباره سوابق و تجربیات خود توضیح میدهید. هدف این بخش ارایه یک تصویر کلی از شما برای خواننده رزومه میباشد. توجه داشته باشید که پروفایل از 10 خط تجاوز نکند.

4- سوابق تحصیلی (Academic Background)
در این بخش سوابق تحصیلی اعم از دانشگاهی و غیر دانشگاهی را فهرست وار ذکر مینمایید. توجه داشته باشید که ترتیب تاریخی نوشتن سوابق از جدید به قدیم میباشد. برای هر مورد لازم است سال آغاز، سال پایان، عنوان دوره و مدرک ارایه شده در پایان دوره، نام برگزار کننده و معدل کسب شده ذکر گردد.
اگر درحال گذراندن دوره آموزشی هستید این مورد را بالاتر از موارد دیگر ذکر کرده و قید کنید که در حال گذراندن این دوره هستید.
معمولا در ترتیب بندی دوره ها ملاک زمان آغاز دوره ها میباشد و هر دوره ای که دیرتر آغاز شده بالاتر نوشته میشود.

5- سوابق کاری (Work Experiences)
سوابق کاری همانند سوابق تحصیلی از جدید به قدیم فهرست میشوند. سال آغاز و پایان، پست و عنوان شغل، نام موسسه یا شرکت محل کار و آدرس محل کار مواردی هستند که عموما ذکر میشوند. (درصورتیکه اسناد مربوط به سابقه کاری ضمیمه شده است نیازی به نوشتن آدرس نیست.)
توجه داشته باشید که برای سوابق کاری همزمان با تحصیل و یا اشتغال همزمان در 2 محل کار حتما قید کنید که در کدام شغل بصورت پاره وقت اشتغال داشته اید.
در ترتیب بندی سوابق نیز همچون دوره تحصیل ملاک آغاز دوره کاری میباشد و نه پایان آن.

6- سوابق پژوهشی، مقالات و انتشارات (Publications and Papers)
در این بخش فهرست کاملی از مقالات و کتاب های نوشته شده یا ترجمه شده ذکر نمایید. فعالیت های پژوهشی که منجر به انتشار مقاله ویا حضور در کنفرانس شده اند نیز در این قسمت ذکر میشوند. فهرست انتشارات معمولا بصورت الفبایی بر مبنای عنوان ذکر میشود و درصورتیکه تعداد آنها زیاد بود بهتر است آنها را دسته بندی (مقالات، ترجمه، کتاب و ...) نمایید.
بهتر است از یکی از الگوهای نگارش نمایه (رفرنس) برای این قسمت استفاده نمایید. بهترین انتخاب روش هاروارد در نمایه نویسی است. یادآوری میکنیم که اگر تالیفی به زبان غیرانگلیسی دارید لازم است در فهرست نام انگلیسی را درج نمایید.
طبیعتا متقاضیانی که سوابق تحقیقاتی ندارند نیازی به نوشتن این بخش ندارند.

7- اطلاعات تکمیلی (Other Information)
در این قسمت هرگونه اطلاعات تکمیلی که به نظرتان مرتبط به درخواست پذیرش میشود بطور خلاصه درج نمایید. مواردی از قبیل حضور در سمینار بعنوان ناظر یا داور و یا مشارکت در یک پروژه تحقیقاتی مکتوب نشده در اینجا ذکر میشود.

8- علایق شخصی (Hobbies)
در این قسمت  میتوانید علایق شخصی خود را بنویسید، مواردی همچون موسیقی، ورزش و...

9- معرفین (References)
در این قسمت مشخصات معرفین (ارایه دهندگان توصیه نامه) ذکر میشود. مواردی چون نام، عنوان، محل تدریس و پست الکترونیک برای هریک ازمعرفین فهرست میشوند.

در نگارش رزومه موارد زیر را درنظر بگیرید:

 • رزومه باید مرتب و تمیز باشد. در نگارش رزومه سلیقه به خرج دهید. ظاهر رزومه ابزاری برای ارزیابی علاقه شما به تحقیق تلقی میشود. حتما متن را با استفاده از نرم افزارهای نگارش متن (مانند Microsoft Word) بنویسید. این نرم افزارها مجموعه ای از ابزارها در اختیار شما میگذارند که بتوانید یک رزومه زیبا و در عین حال ساده بسازید.
 • در انتخاب فونت دقت کنید. به هیچ وجه از فونت های عجیب که قابل خواندن نیستند استفاده نکنید. تغییر اندازه و ویژگی های فونت تا جایی که خوانایی متن را زیاد کند مطلوب است ولی تغییر زیاد از حد فونت حوصله خواننده را سر میبرد. تغییر رنگ فونت را اصلا توصیه نمیکنیم
 • نرم افزار "Microsoft Word" به شما امکانات زیادی میدهد که بسیاری از آنها برای نگارش رزومه مطلوب نیستند. از استفاده از شکلک ها و طرح ها و این قبیل موارد را اصلا توصیه نمیکنیم
 • اغراق و بزرگنمایی نکنید. واقعیات را همانگونه که هست ذکر کنید چون ممکن است بعدا برای شما مشکل ایجاد کنند.
 • به معرفین خود توضیح دهید که ممکن است دانشگاه با آنها مکاتبه کند. بهتر است یک کپی از توصیه نامه را در اختیار داشته باشند تا موضوعی را فراموش نکنند
 • کل رزومه از 2 صفحه بیشتر نباشد مگر اینکه نعداد تالیفات زیاد باشد.
 • رزومه انشا نیست. از نگارش جملات کوتاه و داستان سرایی بپرهیزید.
 • در متن رزومه نامه نگاری نکنید.
 • حتما پس از پایان نگارش رزومه چندبار آنرا بازخوانی کنید. توصیه میکنیم حتما از یک مترجم یا کسی که به زبان انگلیسی دانشگاهی تسلط دارد بخواهید آنرا برای شما چک کند
 • مواظب غلط های املایی و دستوری باشید.
 • چیزی را در سوابق خود از قلم نیاندازید.
 • فایل تایپ شده رزومه را همراه مدارک خود به ما تحویل دهید

 
تبلیغات